Navigation

User login

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

What is the Average Cost of Lard? Average Lard Price

A pound of Lard costs about 20 cents. Lard is pig fat and used in many cuisines as a cooking fat or as a spread similar to butter. The culinary qualities of lard vary depending on the part of the pig from where the fat was taken. Lard is commonly used to manufacture soap as well as for deep frying in many fast food chain restaurants.

by Margaret Walker on Wed, 12/15/2010 - 05:22

Recent Posts

Poll

Are you excited for Avatar 2?:

Random image

Comic 10